Pracujeme pre komunitu

ZOULUS, občianske združenie

Hlavná ulica,343/124
951 06 Vinodol
0911 772170
zoulus@vinodol.sk

Vitajte na našom webe Vinodol-otvorene!

   Otvorili ste si stránku, ktorá je pokračovaním činnosti predchádzajúcej Vinodol-otvorene.sk, kde sme Vám prinášali informácie o dianí v obci, navrhovali riešenia, ponúkali možnosť vyjadriť svoj názor. Vďaka podpore  Fondu  pre Transparentné  Slovensko v Nadácii Pontis   Vám opäť môžreme prinášať informácie so zákulisia  obce, ale aj  informácie  ktoré vyvrátia  dedinské klebety. Aj na tejto stránke sa dozviete to, čo nenájdete na oficiálnej stránke obce! Sme alternatívnou stránkou obce Vinodol, ktorú prevádzkuje OZ Zoulus. Sme stránkou, ktorá by mala odhaľovať neštandardné postupy samosprávy, ale   po  úspešných voľbách a ukončení doby temna v našej obci   budeme mať určite  možnosť zaznamenávať konečne po rokoch aj svetlé stránky života  našej komunity. Počítame s Vašou aktívnou účasťou a poteší nás ak budeme môcť informovať už len a len o pozitívnych zmenách v našej obci.

Užitočné odkazy

  

 


  

Anketa

Čo by ste chceli aby sme v r. 2022 vybudovali na Relax zóne

DFS Sílešánek „dobyl“ Východnú !!!

09.07.2012 21:14

 

Čo bolo v novembri 2011 pre nás len snom, sa v máji 2012 stalo skutočnosťou! Vytúžená pozvánka nám umožnila reprezentovať  Vinodol a zároveň aj celý nitriansky kraj na “najvyššej méte “ ktorá sa v rámci slovenského folklóru dá dosiahnuť. Veľkou radosťou bolo  zistenie, že  si  nás Národné osvetové centrum v Bratislave vybralo ako jediný detský folklórny súbor za nitriansky kraj do programu „Talenty“.  Dokonca sme si zatancovali na pódiu oba festivalové dni a tiež  sme boli zaradení do krojovaného  sprievodu obce Východná, čo je pre taký mladý súbor obrovský úspech!

AKO SME SA MALI NA VÝCHODNEJ:

V sobotu 30.6.2012 o 5 hodine ráno sa stretol celý Sílešánek, aby vyrazil na cestu na najznámejší folklórny  festival na Slovensku- VÝCHODNÁ 2012. Už 58. rok sa na tomto festivale zúčastňujú najlepšie súbory a jednotlivci z celého Slovenska a iných krajín, aby predviedli svoje tanečné a spevácke schopnosti. Aj napriek dlhej ceste bolo o zábavu postarané. Deti od skorého rána spievali...

Vo veselej  nálade so spevom privítali aj vo Zvolene  primášku ľudovej hudby Vierku Farbiakovú, ktorú si počas festivalu obľúbili, akoby bola ich treťou vedúcou. A mali sme hudbu komplet: Vierka- husle, Lacko Horváth- harmonika a Peťo Kačkovič- basa. Tesne pred Východnou sme postáli na odpočívadle, povyberali kroje a začalo „veľké“ prezliekanie. Sem-tam si niekto zabudol obliecť spodničku, dať ponožku no a chalani mali radosť z kývania do policajných áut, ktoré šli okolo. Atmosféra v autobuse sa zmenila – česali sa vrkoče, všade okolo bolo cítiť lak na vlasy a veľké očakávanie, čo to je tá Východná!  V malebnej podhorskej obci Východná, nás už vítali na bránach s rôznymi ľudovými porekadlami, napr.: „Má peňazí ako žaba srsti.“ Tiež v oknách domov a na balkónoch boli krojované bábiky, vyšívané dečky, tkané koberce- proste celá dedina svorne žila festivalom. Ako vždy sme vyčnievali z radu a aj napriek hromade autobusov, náš bol originál- čierny s nápisom AUTOŠKOLA. Ak si aj niekto nevšimol autobus, čo je veľmi nepravdepodobné, rozhodne postrehli 33 detí od štvorročných až po tie veľké v krojoch, s dlhými pozapletanými vrkočmi, ktoré sa vyrojili z „autoškoly“. Na pódiu už boli technické skúšky v plnom prúde. „Zaklobúkovaní“ sme čakali, kým začne náš program. Nádherná zvučka Východnej nám oznámila začiatok. Posledné úpravy, pokyny od vedúcich, nalievanie vodou (horúčava vyše 30°C) a išlo sa na pódium. Počiatočná nervozita nás opustila hneď ako sme uvideli nadšených fanúšikov nášho súboru, ktorí tlieskali a pískali...Aj keď vládla horúčava, deti odtancovali výborne a po vystúpení sa vrhli do náručia svojim vedúcim Anežke a Monike, ktorým tiekli slzy šťastia. Takmer sa od radosti zabudol na pódiu ornamentník so symbolmi Vinodolu, ktorý tesne pred vystúpením dovyšívala  Kristínka Martišová. Obrovské množstvo stánkov s rôznymi ľudovými, ale aj neľudovými výrobkami, lákalo deti na nákupy. Po nich nás ešte čakal „zabijak“-  krojovaný sprievod obcou pri 35°C. Napriek tomu atmosféra súborov v sprievode bola výborná- pravá ľudová- tancovalo a spievalo sa po celej hlavnej ceste obce Východná. Domáci, ale aj návštevníci popri ceste nadšene tlieskali a bolo ich ozaj neúrekom. Bola to „sauna“ ako sa patrí a na pódiu pri konci sprievodu sme ešte tancovali krátku časť choreografie. 

Vyčerpaní, unavení,  rozhorúčení, ale šťastní sme sa po výbornej večeri dostali na ubytovanie v Hybiach, ktoré nám vybavila Svetlanka Špániková s manželom Romanom, za čo sme im veľmi vďační. Nahrnuli sme sa do telocvične a každý si vybral „svoj kúsok podlahy“, ktorý mu bol najsympatickejší a rozložili sa spacáky. „Vyzerá to, akoby nás evakuovali,“ poznamenala so smiechom členka súboru, Emka Pénzešová. Deti mali byť už unavené po takom náročnom dni, no opak bol pravdou. Hrali medzi spacákmi futbal s cukríkmi, hojdali a vyhadzovali na dekách plyšákov a riešilo sa, ako sa dostaneme na večerný program do Východnej. Krásna ľudová atmosféra, vynikajúce výkony súborov, mexické vlny v preplnenom hľadisku...to všetko zažili tí, ktorí sa rozhodli ísť na večerný program na amfiteáter. Tí čo zostali „doma“ zase navštívili v Hybiach „Krčmu u Pacha“, nakupovali chipsy, malinovky... 

Vďaka ochotným rodičom, Monike Vaškovičovej a Cifrovým, ktorí odvážali na autách, sa tí, čo boli na večernom programe šťastne dostali aj späť do Hybe. Ďakujeme aj Peťovi Bullovi, ktorý odvážal a dovážal pána šoféra na ubytovanie do Važca. V krásne nedeľné ráno, keď sme dorazili do areálu festivalu nás tam už čakali priatelia z Vinodolu, ktorí prišli podporiť Sílešánek. Ako aj v predchádzajúci aj v tento deň sa nám podarilo vystúpenie super, svedčil o tom obrovský potlesk a nadšenie, keď naše deti odchádzali z pódia. Miroslava Rosáková z FS Vtáčnik sa vyjadrila: „ Vy ste sa mi páčili najviac!“ Potom sme sa ešte pofotili, alebo skôr „prefotili“ , pretože foťáky boli zo všetkých strán. Chvíľku voľna sme „prekvapivo“ využili znovu na nákupy a išlo sa na záverečný galaprogram. Vysielala ho aj televízia v priamom prenose. Program niesol názov „Podobenky z Východnej“, a okrem výborných FS, ako Technik, Vranovčan...tam bol aj zakladateľ FS Lúčnica, pán Nosáľ, celé hľadisko sa s potleskom postavilo, ďakoval všetkým folkloristom, no hlavne ich vedúcim, ktorí vedú či deti, alebo dospelých k láske k folklóru, čo je pre naše malé Slovensko naše najväčšie bohatstvo. Je nádherné, že hoci sme každý jeden iný, všetkých nás spája láska k folklóru, ľudovým tradíciám a v neposlednom rade aj k Slovensku. Preto je pravdivé logo: Východná je festival, ktorý si zamilujete. My všetci čo sme tam boli sme si ho zamilovali a veselá nálada gradovala cestou autobusom až domov.

V závere chceme poďakovať hlavne všetkým deťom Sílešánku, že tak perfektne reprezentovali Vinodol, tiež ich rodičom a priateľom, ktorí pomáhali s prípravami a zvlášť chceme  poďakovať p. starostovi Meliškovi a Timotejovi Krajmerovi, bez ich sponzorstva by sme nemali zaplatený autobus, tiež manželom  Špánikovým za vybavenie ubytka, OZ ČIN-ČIN,  Kristínke Martišovej za vybavenie stravy, vyšívanie a všetko čo s Peťom Bullom pre Sílešánek vybavili, ZRŠ pri ZŠ Vinodol za príspevok z juniálesu, Čeryovým, Straňákovým, Magátovým .......a všetkým „zlatým“ rodičom, ktorí boli s nami, pomáhali s deťmi, mamičkám ktoré česali vrkoče, zásobovali deti vodou v tých teplách – boli sme ako jedna VEĽKÁ RODINA a spoločne sme „DOBYLI“ Východnú!  

A ešte správa z facebooku od rodičov:

Anežka, Monika patrí Vám jedno veľké ĎAKUJEME !!!!!!            

                                                                                                                                             Bianka Verešová